Zakup nieruchomości w Hiszpanii to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Marzenie o posiadaniu słonecznej posiadłości może jednak stanąć pod znakiem zapytania, jeśli przyjrzymy się bliżej zjawisku okupas. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? I w jaki sposób szybko i skutecznie można zaradzić temu problemowi? Zapraszamy do lektury!
Co oznacza określenie “okupas”?
Okupas jest terminem, o którym jest ostatnio coraz głośniej. Mowa o ludziach, którzy nielegalnie zajmują daną nieruchomość. Kilka lat temu dzicy lokatorzy zajmowali głównie nieużywane lokale, jako swoisty manifest sprzeciwu wobec obecnego systemu często wynika to także z biedy.
Dzisiaj zjawisko to przybiera jednak inną strukturę, którą dodatkowo na wyrost rozdmuchują media. W internetowych dyskusjach zjawisko to jest wyjątkowo wyolbrzymiane, powstaje też wiele mitów związanych z tzw. dzikimi lokatorami. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Przede wszystkim brakuje podstawowej informacji czyli, że kluczowy jest tu wybór nieruchomości, lokalizacja i odpowiednie zarządzanie. Z perspektywy posiadaczy prywatnych nieruchomości takie sytuacje praktycznie nie mają miejsca.
Jak pozbyć się okupas z mieszkania?
Inwestycja w zagraniczne nieruchomości to spory wydatek. Po spełnieniu szeregu wymogów i wyłożeniu pieniędzy na stół oczekujemy sprawnej realizacji transakcji i udanego wypoczynku w swojej letniej posiadłości. Co prawda, tzw. okupas raczej zajmują puste domy lub obiekty, które należą do banków, ale odpowiednia wiedza o tym zjawisku i kilka skutecznych zabezpieczeń zapewnią bezpieczeństwo również naszej nieruchomości.
Jeśli jednak nasz dom zostanie przejęty przez dzikich lokatorów należy zachować spokój i nie podejmować żadnych kroków niezgodnych z prawem. Posiadłość bez większych problemów odzyskamy po przedstawieniu dowodów własności.
Może się to skończyć wejściem na drogę karną lub cywilną. Warto tu wspomnieć o tzw. ekspresowej eksmisji. Po zgłoszeniu policji nielegalnego przejęcia naszej nieruchomości, ocupas mają obowiązek w ciągu 5 dni przedstawić dowody własności lub uzasadnić pobyt w nieruchomości. Jeśli nie dopełnią tych warunków, sąd może zdecydować o ich eksmisji. Oczywiście czas załatwienia sprawy uzależniony jest od ilości spraw rozpatrywanych przez dany sąd.
Sytuacją nie należy się jednak niepotrzebnie martwić - przejmowanie prywatnych nieruchomości przez “okupas” zdarza się bardzo rzadko, a zainwestowanie w odpowiednie zabezpieczenia niwelują ryzyko do zera.
W jaki sposób można się odpowiednio zabezpieczyć?
Przede wszystkim zainwestuj w odpowiedniej okolicy oraz współpracuj z zaufanym biurem nieruchomości. Twój agent doradzi Ci, gdzie warto kupić nieruchomość. Warto także nawiązać kontakt z sąsiadami, aby pod Twoją nieobecność zachowali czujność.
Pomyśl o wynajmie swojego wakacyjnego domu. Zapewni Ci to nie tylko bezpieczeństwo, ale też dodatkowy dochód. Natomiast jeśli nie chcesz wynajmować nieruchomości to kluczowym będzie założenie systemu alarmowego i posiadanie drzwi antywłamaniowych. Jeśli nasze mieszkanie ma być wyłącznie letnią rezydencją, to dobrze jest zainstalować monitoring i zainwestować w automatyczne włączanie się świateł o określonych godzinach. Dobrą opcją są tzw. monitoringi wizyjne, które nie tylko monitorują obszar naszej posesji, ale także natychmiast powiadamiają policję w przypadku włamania. Tego typu zabiezpieczenia są relatywnie niedrogie, a skutecznie zabezpieczają nieruchomość.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące zakupu nieruchomości w Hiszpanii bądź jesteś na taką inwestycję zdecydowany/a, to zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem Domcosta nieruchomości w Hiszpanii! Pomożemy Ci na wszystkich etapach inwestycji, a także wesprzemy w rozwiązywaniu kwestii prawnych i technicznych. Możesz się z nami skontaktować poprzez:
adres e-mail:
costa.mieszkania@gmail.com
nr tel:
665-677-077